İlk Yardım

 

18.06.2013 Tarihli ve 28681 sayılı İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmeliğe göre tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her 20 personel için bir, ilgili mevzuata göre çok tehlikeli kapsamında bulunan işyerlerinde, her 10 personel için bir olmak üzere, en az “Temel İlkyardım Eğitimi” alınması zorunludur.

 • Genel İlkyardım Bilgileri;

  1Hasta / Yaralının ve Olay yerinin Değerlendirilmesi
  2Temel Yaşam Desteği
  3Kanamalarda İlkyardım/td>
  4Yaralanmalarda İlkyardım
  5Yanık, donma ve sıcak çarpmasında İlkyardım
  6Bilinç bozukluklarında İlkyardım
  7Zehirlenmelerde İlkyardım
  8Hayvan ısırmalarında İlkyardım
  9Göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçmasında İlkyardım
  10Boğulmalarda İlkyardım
  11Hasta / yaralı taşıma teknikleri
 • 1
Bir kaza anında asıl görevli personel gelmeden önce yapılacak müdahale en kritik müdahaledir. Bu anda doğru yapılacak bir hamle hayatın kurtarılmasını sağlayacağı gibi yanlış yapılacak bir hareket kazaya uğramış kişinin hayatına mâl olabilir. Yapılan müdahale bilinçli yapıldığı takdirde kişinin yaşam olasılığını arttırır veya en azından durumunun kötüleşmesinin önüne geçilir. Mevcut araç gereçlerle acil bir durumda yapılan bu hareketler ilkyardım olarak adlandırılır. Tanımından da anlaşılacağı gibi eğitim alınarak yapılmış ilkyardım hayat kurtarır.
 
İlk Yardım Eğitimi alma zorunluluğu, eksikliğinde cezai durumu

Son yasal yönetmeliğe göre bir şirkette on kişiden fazla çalışan varsa, her on kişi için bu personelden seçilen bir kişiye ilk yardım eğitimi ve ilkyardım sertifikası aldırma zorunluluğu vardır. Uzman eğiticiler tarafından verilen bu kurslar sayesinde gerekli olan ilkyardım sertifikası alınmış olunur.
İlkyardım Eğitim Merkezleri’nden eğitim sonucu alınan sertifikaların geçerliliği 3 yıldır. Bu süre dolduğu takdirde yeniden bir değerlendirme sınavı yapılır ve duruma göre güncelleme eğitimi verilir. Güncelleme eğitimleri, ilk sertifika eğitimlerinden farklı olarak sertifika eğitiminin süresinin yarısı olacak şekilde düzenlenir.İlk yardım sertifikasına sahip olmayan işyerlerine kesilecek ceza 1.078 TL olarak belirlenmiştir.                      hiziroglu.org

 

İletişim

 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 (0232) 436 36 16
 (0232) 436 37 17
  Akıncılar Cad. Kahramanlar Mah.
No 25/A Konak-İzmir